W tym odcinku przybliżę Ci temat własnych typów wpisów w WordPressie. Posłuchaj i dowiedz się do czego może Ci się to przydać.
Podcast dostępny m.in w: Spotify, iTunes, Google Podcasts
Custom Post Type UI
Custom Post Types
Transkrypcja podcastu:
Cześć z tej strony Maciej Kuchnik witam Cię w podcaście Rób WordPressa Jeśli korzystasz z WordPressa to na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Cześć Witaj w 26 odcinku podcastu Rób WordPressa. W dzisiejszym odcinku chciałbym Ci przybliżyć bardzo fajny mechanizm który posiada WordPress, czyli własne typy postów. Domyślnie w WordPressie znajdziesz dwa typy postów, czyli wpisy i strony. Różnice polegają m.in. na tym że strony są hierarchiczne i nie posiadają archiwów, a wpisy są taką strukturą płaską i posiadają różne archiwa. Czy to ze względu na to jak czasowo są rozłożone te wpisy, czy ewentualnie są skategoryzowane według jakichś kategorii, tagów, bądź według autorów. WordPress posiada bardzo fajny mechanizm dzięki któremu możesz rozszerzyć go o własne typy.
Mam tu na myśli sytuację taką że w panelu oprócz stron i wpisów będziesz miał jakąś dodatkową zakładkę np. produkty, np. portfolio, to już w zależności od tego w jaki sposób sobie rozszerzysz tego WordPressa, jak sobie nazwiesz ten swój typ posta. Taka pozycja w nawigacji w panelu administracyjnym się pojawi, jeśli masz już jakieś doświadczenie z WordPressem to na pewno zdarzyło ci się widzieć już w panelu takie własne typy postów, jak choćby produkty po zainstalowaniu wtyczki WooCommerce. Czy często mogą być to jakieś typy postów nazwane np.
portfolio. Jeśli zainstalujesz jakiś motyw który ma w sobie zaimplementowane jakieś przeglądanie portfolio, prac fotograficznych, prac graficznych czy czegokolwiek innego, to bardzo często jest to właśnie zrealizowane na zasadzie takiego własnego typu postu. Jeśli chodzi o tworzenie takich własnych typów treści to tutaj mamy dwie, opcje jedna opcja to jest po prostu dodanie kawałka kodu np. we wtyczce którą piszesz czy napisanie sobie wtyczki która doda do WordPressa właśnie taki nowy typ treści lub ewentualnie umieszczenie takiego kodu w motywie potomnym bądź w motywie który tworzysz.
Jeśli tworzysz jakiś dedykowany motyw do WorldPressa, druga opcja jest to zdefiniowanie takich typów postów za pomocą wtyczki. Z tego co pamiętam to wtyczka która pozwala tworzyć właśnie takie własne typy postów nazywa się Custom post type UI. Podlinkuję tę wtyczkę w notatkach do tego odcinka, notatki znajdziesz maciejkuchnik.pl/026, tutaj od strony WordPressa te typy postów które wygeneruje za pomocą kodu bądź zsdefiniujesz za pomocą wtyczki są dokładnie takie same. Różnica polega jedynie na tym że za pomocą wtyczki po prostu możesz je wyklikać w panelu administracyjnym.
Natomiast jeśli piszesz to za pomocą kodu we wtyczce bądź w motywie to po prostu definiujesz już te wszystkie parametry w kodzie, takiego własnego typu postu możesz użyć po prostu w sytuacji w której potrzebujesz w jakiś sposób wydzielić pewien typ treści na stronie. Załóżmy, że chcesz sobie zrobić jakiś katalog produktów na stronie. Teoretycznie mógłbyś użyć na przykład wpisów wbudowanych w WordPressa, są tam kategorie mógłbyś skategoryzować te produkty dodać im tytuły, opisy, dodać jakieś zdjęcia, natomiast nie byłoby to najlepsze rozwiązanie szczególnie jeśli np. potrzebowałbyś jesz cze wykorzystać te wpisy do prowadzenia jakiejś sekcji aktualności na stronie.
W tym przypadku bardzo dobrym pomysłem będzie użycie właśnie takiego własnego typu wpisów i zdefiniowanie jakiegoś typu który będzie odpowiadał temu co chcemy osiągnąć. Na naszej stronie w ostatnim czasie miałem akurat okazję robić taką rzecz że wymaganie było takie aby na stronie internetowej znalazł się katalog lamp. I tutaj właśnie użyłem takiego własnego typu posta. Nazwałem go lampy i tam klient może sobie dodawać już te lampy do katalogu który będzie tworzony z wszystkich wpisów które zostaną dodane do WordPressa. Przy tworzeniu takiego typu postów możesz wybrać bardzo dużo opcji konfiguracji.
Choćby takie jak to czy dany typ wpisów będzie mógł być wyszukiwanie przez domyślną wyszukiwarkę WordPressową, czy będą się tworzyły archiwa które będzie można przeglądać od strony frontendu i wiele wiele innych m.in. czy np. to będzie typ wpisów hierarchiczny czy nie wszystkie szczegóły znajdziesz w dokumentacji WordPressa, oczywiście podlinkuję ją tutaj też w notatkach do tego podcastu. Oprócz tego, że wydzielimy tę treść w panelu, że będziemy mieli osobne listy to znaczy będziemy mieli np. wpisy strony i powiedzmy produkty choćby te lampy o których wcześniej wspominałem w tym odcinku, to możemy w bardzo prosty sposób zarządzać wyglądem w jaki sposób będą te typy treści wyświetlane już od strony użytkownika naszej strony.
I tutaj możemy zdefiniować sobie właśnie dedykowany wygląd danego wpisu, takiego pojedynczego, czyli idąc tym przykładem lamp to możemy sobie stworzyć jakiś tam wybrany widok, wybrany szablon tego jak będzie prezentowana dana lampa właśnie z tego katalogu, oczywiście tutaj albo musimy mieć dedykowany motyw aby uzyskać ta ki efekt i po prostu tam zrobić odpowiednie pliki i odpowiednie widoki w tym motywie które obsłużą właśnie ten nasz zdefiniowany typ wpisu. Ewentualnie możemy rozszerzyć jakiś motyw którego używamy i stworzyć motyw potomny o motywach potomnych również w tym podcaście wspominałem z tego co pamiętam był to chyba ósmy odcinek. Dokładnie w ten sam sposób możesz przygotować takie niestandardowe widok archiwum i taki który będzie dedykowany do wyświetlania tego danego typu wpisu, czyli jeśli robimy sobie np. katalog z lampami to mamy możliwość zdefiniowania widoku który będzie grupował nam wszystkie lampy które zostały dodane do naszego WordPressa właśnie do tego typu wpisów lampy. I tutaj również możemy w bardzo różny sposób przygotowywać te widoki archiwów, w zależności od tego czy to jest archiwum po prostu danego typu, czyli archiwum wszystkich lamp czy ewentualnie mamy tam jeszcze jakieś kategorie bądź jakieś zakresy czasowe.
Ewentualnie po autorze możemy sobie takie lampy również wyświetlać, akurat w przypadku lamp to raczej nie miałoby większego sensu no ale być może znajdziesz jakieś zastosowanie w którym akurat autor będzie miał dosyć istotne znaczenie. Tutaj warto również wspomnieć że aby użyć tych własnych typów postów tak naprawdę nie musisz przygotowywać takich dedykowanych widoków zarówno pojedynczego wpisu jak i widoku zbiorczego, czyli takiego widoku archiwum. Bo w sytuacji w której dodasz po prostu taki typ posta i nie zdefiniujesz specjalnych widoków w motywie potomnym czy motywie takim dedykowanym który robisz na potrzeby danej strony, to po prostu zostaną użyte domyślne widoki, czyli w tym przypadku będzie to najprawdopodobniej widok takiego wpisu więc ten własny typ posta wyświetli się w dokładnie takim samym widoku jak widok pojedynczego wpisu biegowego.
Natomiast jeśli chodzi o archiwum no to analogicznie wyświetli się lista tych wszystkich elementów które mamy dodane w takiej samej formie jak lista wpisów blogowych. To był pierwszy odcinek z takiej można powiedzieć mini serii jaką chcę tutaj zrobić, poruszyłem tutaj temat tych własnych typów postów. W kolejnym odcinku będę chciał poruszyć temat własnych taksonomii, w jaki sposób można dodać taksonomie podobne do kategorii bądź tagów, lub jak można użyć tych kategorii lub tagów z własnymi typami postów. W trzecim odcinku tej mini serii poruszę temat pól post meta czyli takich pól które możemy wykorzystać do przechowywania dodatkowych informacji powiązanych z naszymi wpisami stronami bądź właśnie takimi standardowymi typami treści w WordPressie.
W dzisiejszym odcinku to już wszystko jeśli chcesz porozmawiać o własnych typach postów czy ewentualnie o tych tematach które zapowiedziałem w tym odcinku zapraszam do komentarzy na maciejkuchnik.pl/026 tam możemy porozmawiać, jeśli jeszcze nie subskrybujesz mojego podcastu to możesz zrobić to w swojej ulubionej aplikacji podcastowej. Zachęcam też do zapisania się na newsletter dzięki temu nie ominie Cię nic co będzie się pojawiało u mnie czy to na blogu, czy ewentualnie na YouTubie. Na dzisiaj to tyle słyszymy się za tydzień, cześć.
[…] tym odcinku omawiam własne taksonomie w WordPressie, jest to kontynuacja 26 odcinka podcastu. Z tego podcastu dowiesz się m.in. co to są własne taksonomie i do czego możesz je […]
Cześć
Czy znasz/używasz generatorów ze strony: https://generatewp.com/post-type/?
Znam, tę stronę, ale raczej rzadko korzystam. Zwykle korzystam z własnych snippetów i dokumentacji WP