W tym odcinku opowiem Ci dla kogo jest WordPress. Jakiego typu strony możesz na nim budować oraz co musisz wiedzieć, żeby zarabiać na WordPressie. Odpowiem również na pytanie czy WordPress to idealne narzędzie do każdego projektu. Jeśli masz jakieś pytania to możesz je zadać w komentarzach pod tym wpisem.
Może Cię zainteresować
Mój rok w White Label Coders
Query Monitor to wtyczka dla WordPressa, która dostarcza kompleksowych narzędzi do analizy wydajności witryn opartych o ten CMS.
Przydatne narzędzia: Wtyczka Query Monitor
Query Monitor to wtyczka dla WordPressa, która dostarcza kompleksowych narzędzi do analizy wydajności witryn opartych o ten CMS.
Przydatne hooki: pre_get_posts – kopia
Ten hook jest niezwykle potężnym narzędziem, które pozwala nam wpływać na zapytania dotyczące postów przed ich wykonaniem. Dzięki temu mamy kontrolę nad tym, jakie posty są pobierane z bazy danych i wyświetlane na naszej stronie.
Cześć Macieju! Trafiłem tutaj z Linuxpl, gdzie byłeś gościem webinaru. Trzymam kciuki za rozwój podcastu i propsuję za poziom wiedzy. Mam do Ciebie konkretne pytanie, które raczej tak sobie pasuje do tematu odcinka. Pewnie taki odcinek masz już zapisany na liście podcastów do zrealizowania, ale z racji jego obecnego braku zapytam tutaj. Chodzi o przewagę customowych rozwiązań nad gotowymi motywami. Dokładnie chodzi mi o znalezienie kompromisu i wypracowaniu workflow tak, żeby nie pisać motywu od nowa, ale jednak uwolnić się od page builderów i masy niepotrzebnego kodu (co rzutuje potem np. na wyniki audytów Google). To co robię teraz (o ile pozwala na to czas i budżet) przy pracy nad relatywnie niewielkimi stronami, to pisanie własnych templatek na startowych motywach i wplatanie w nie funkcjonalności ACF. Co sądzisz o takim rozwiązaniu? Pamiętam, że mówiłeś podczas webinaru, że gotowy motyw to zawsze kompromis.… Czytaj więcej »
Cześć Filip, dzięki za miłe słowa! Myślę, że ciekawym kompromisem między page builderem, a customowym motywem, może być wykorzystanie jakiegoś gotowego motywu (bez PB) i zrobienie do niego motywu potomnego w którym dopasujesz motyw do potrzeb, dopiszesz np. jakieś dodatkowe szablony stron itp. Przy wyborze konkretnych rozwiązań trzeba też zwrócić uwagę na cykl życia danego projektu. Jeśli robimy np. stronę na której jest katalog produktów to użycie page buildera będzie bardzo złym pomysłem ze względu na: 1. łatwość zarządzania tymi produktami 2. bardzo duży problem ze zmianą motywu w przyszłości Jeśli chodzi o customowe motywy, to użycie gotowych starterów np. underscores jest dobrym pomysłem. Jeśli robisz takie motywy często to możesz robie wypracować jakiś swój szkielet który pozwoli Ci szybko zacząć pracę nad nowym motywem.… Czytaj więcej »
Dzięki za konkretną odpowiedź 🙂
Witaj Maciej! Świetne podcasty, na pewno będę śledził 🙂 Chciałbym zostać specjalistą od WP, ale takim lepszym niż tylko gościem co klepie CSSa. Powiedz mi proszę: 1. Czy warto uczyć się ostro PHP w przypadku WordPressa czy może w praktyce wystarczają raczej natywne funkcje WordPressowe + podstawy PHP? Mam tutaj na myśli docelowo tworzenie wtyczek, sklepów na WooCommerce… Motywy customowe już robić umiem i tam w sumie ten PHP jaki potrzebuję to tylko podstawy, pętle, funkcje, itd. 2. Tu pytanie o to jak wejść na wyższy poziom? Obecnie tak jak napisałem umiem stworzyć jakiś motyw od zera na podstawie projektu, podepnę ACF, itd… Natomiast gdy przychodzi do jakichś trudniejszych kwestii czy chociażby sklepów to tutaj ciężko zabrać się za temat nie mając za bardzo doświadczenia. Jak to u Ciebie było z nauką? Tworzyłeś… Czytaj więcej »
Cieszę się, że podcasty się podobają 🙂 AD1. Warto, tak jak piszesz do tworzenia motywów nie potrzeba cudów, ale jak będziesz chciał napisać np. wtyczkę do WooCommerce to na pewno się przyda. Zadbaj też o to, żeby poznawać WordPressa/WooCommerce od strony programistycznej i wykorzystywać w 100% to co WP daje w standardzie. AD2. U mnie wyglądało to tak, że zaczynałem od prostych wtyczek do WP, potem robiłem co raz bardziej skomplikowane rzeczy, często też niestandardowe (np. WP jako panel do zarządzania materiałami reklamowymi wyświetlanymi na TV w supermarketach). Wejście w WooCommerce nie było problemem bo znałem już dobrze WP, wiedzę o Woo uzupełniałem na bieżąco. Z tego co pamiętam to pierwszy kontakt z Woo to było dopisanie jakiejś wtyczki, potem były sklepy od zera. Jak masz czas, to stawiaj testowy sklep i się ucz :). Oczywiście jeśli są dostępne gotowe rozwiązania… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź! 🙂 Tylko jedna kwestia mnie tutaj zastanawia, te sklepy od zera to uczyłeś się totalnie sam? No bo tak sobie myślę, czy osoba bez doświadczenia w tym (w sklepach, ale znająca samo WP) powinna się za to zabierać? Nie jest to zbyt ryzykowne?
Przy czym na pewno zacznę testowo sklep stawiać na localhost i się uczyć 🙂 Znasz jakieś sensowne kursy w tym zakresie? Niby w internecie tego dużo, ale dużo staroci plus pełno powielanych mitów…
Za WooCommerce zabrałem się stosunkowo późno bo po kilku latach pracy z WP. Najpierw były to proste sklepy na gotowych motywach + kilka wtyczek, jakaś integracja z płatnościami itp. Potem były customowe motywy do Woo i inne dedykowane rzeczy. Znałem WP na tyle dobrze, że dokumentacja była wystarczającym źródłem wiedzy przy budowie sklepu na WooCommerce. Czy osoba bez doświadczenia powinna się za to zabierać? To zależy, na ile znasz WP, na ile orientujesz się w temacie hostingu, bezpieczeństwa itp. Zależy też jaki sklep masz do postawienia, jeśli to jakiś prosty sklep ze standardowymi mechanizmami to bez problemu sobie poradzisz. Jeśli coś bardziej wymagającego (np. dedykowany motyw) to już zależy od Twojej wiedzy i umiejętności. Zamiast localhosta kup sobie jakiś tani hosting, zrób integrację np. z tpay, (w trybie testowym będziesz mógł zrobić płatność… Czytaj więcej »
Dziękuję ponownie za info 🙂 W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak stworzyć na jakimś hostingu testowy sklep i zrobić jakieś fejkowe zakupy 🙂
WP raczej w miarę ogarniam, wiem jak działają filtry i akcje, itd. więc myślę, że jakoś to pójdzie.
Dzięki! 🙂
Dasz radę! Trzymam kciuki 🙂
Maciej, możesz sobie zobaczyć nagranie webinaru o błędach początkujących WordPress Developerów, może rozjaśni Ci pewne tematy 🙂 https://linuxpl.com/webinary/czeste-bledy-poczatkujacych-wordpress-developerow/